Mångkampen i Hallsberg 23-24 sept 2006

Närkes DM och Svealandsmästerskap för P/F14 och P/F13
 
Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen
 
P 19 TIOKAMP100 MLÄNGD KULAHÖJD400 M110 M HDISKUS STAVSPJUT1500 MPOÄNG
1Viktor Ludén -87IK Westmannia12.105.72 9.101.5853.5718.2526.18 2.7029.014:50.394773
631527 432449657500390 286285616
2Andreas Karlsson -88KFUM Örebro12.325.30 9.001.6754.1519.4416.99 3.1036.184:32.104719
589441 426520633395216 381387731
-Tomas Bjurström -87KFUM Örebro11.796.35 10.281.7052.8618.0620.71 3894
693664 502544688518285
Viktor Ludén hade för hård medvind i hoppet på 5.72. Med 5.68 (+2.1) blir totalpoängen 4765.

 
P 17 TIOKAMP110 M HDISKUS STAVSPJUT300 M100 MLÄNGD KULAHÖJD1000 MPOÄNG
1Tim Sundström -89KFUM Örebro21.1520.43 2.4036.6039.0912.485.25 9.811.612:42.005530
235373 407525732673576 579624806
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF19.3124.94 2.3027.1843.3413.324.96 7.501.463:09.014369
407488 373348474499504 402464410
-Daniel Karlström -89Stocksäters IF20.9627.34 2.6041.5048.64 2102
251544 474609224

P 15 ÅTTAKAMP100 M HDISKUS STAVSPJUTLÄNGDKULAHÖJD 800 MPOÄNG
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF15.5043.62 3.4039.475.4315.111.85 2:29.696458
777886 8746757669811022 477
2Oskar Törnros -92IFK Sala15.5936.87 2.6042.175.3212.881.67 2:25.845692
765739 580729735804796 544
3Erik Gerdin -92Valbo AIF15.2937.19 2.4036.565.7211.451.55 2:21.975462
804746 499617848685647 616
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF18.5028.94 2.5030.474.498.961.52 2:44.313850
438557 540490493463610 259
5Kristoffer Persson -92Tyresö FK19.0923.49 2.700.004.467.111.52 2:47.863013
382423 6190484280610 215
-Per Drageryd -91KFUM Örebro18.7023.19 3.2020.24 1890
419415 804252

P 13 FEMKAMP (24 sept)60 M HLÄNGD BOLLHÖJD600 MPOÄNG
1Mattias Jällrud -93Hagunda IF10.524.89 43.051.521:45.034419
882884 768943942
2Oskar Norström -93Stocksäters IF10.154.62 33.641.551:43.984244
955791 555977966
3Axel Frisén -93Stocksäters IF11.854.22 32.861.281:55.693213
643654 537667712

KVINNOR SJUKAMP100 M HHÖJD KULA200 MLÄNGDSPJUT800 M POÄNG
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro18.281.36 8.6127.024.3725.022:24.19 3625
460470 439710396383767

F 19 SJUKAMP100 M HHÖJD KULA200 MLÄNGDSPJUT800 M POÄNG
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro18.141.60 8.9829.664.7524.762:39.82 3624
474736 463506492378575
2Karin Johansson -88KFUM Örebro18.601.33 8.0228.584.6814.382:37.10 3120
428439 401586474185607
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF19.081.54 6.5729.754.5814.132:38.84 3072
383666 308500448181586

F 17 SJUKAMP100 M HHÖJD KULA200 MLÄNGDSPJUT800 M POÄNG
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro17.571.51 11.8928.484.9124.322:36.35 4461
608646 769682674512570
2Sara Cavretti -90KFUM Örebro15.181.51 8.7727.934.8119.862:37.06 4359
895646 491726642400559
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro19.751.39 7.9728.784.5314.012:24.19 3490
391482 417658553221768
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF20.971.33 10.7632.964.0426.153:12.10 2835
289402 670368401554151
-Johanna Kroon -90KFUM Örebro20.68 312
312

F 15 SEXKAMP80 M HHÖJD KULALÄNGDSPJUT600 MPOÄNG
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro12.441.48 11.714.9831.581:54.004545
891781 903811690469
2Emma Fredriksson -91Täby IS12.041.42 9.345.2927.771:58.804255
1007707 673918587363
3Olivia Arle -91KFUM Örebro12.911.42 11.404.7136.932:01.084215
764707 874719833318
4Jenny Lindén -92Hanvikens SK14.441.39 8.354.3025.052:02.733032
415669 571579512286
5Emma Andersson -92Garphyttans IF14.831.30 6.364.5913.891:54.412572
342549 350678193460
6Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF15.751.36 7.113.9821.491:59.772494
198630 437472413344
7Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro17.541.27 7.243.2412.731:56.391786
27508 451228157415
-Joanna Wilkås -91KFUM Örebro14.651.33 8.544.7715.922548
375590 591739253
-Johanna Andersson -91Stocksäters IF13.641.48 10.482152
585781 786

F 13 FEMKAMP (23 sept)60 M HHÖJD BOLLLÄNGD600 MPOÄNG
1Denise Sandell -94Wedevågs IF10.941.32 31.584.552:07.553880
908779 751824618
2Camilla Björkgren -93Stocksäters IF10.691.20 29.834.432:01.443797
957637 699780724
3Julia Gustafsson -94Frövi IK12.221.41 27.734.131:55.053707
675883 635670844
4Rebecca Andersson -93IFK Nora12.151.35 24.774.462:08.753434
687814 544791598
5Jessica Nilsson -94Fjugesta IF12.571.26 24.564.111:56.933334
618708 537663808
-Johanna Pettersson -94KFUM Örebro10.791.35 29.944.473248
937814 702795
-Malin Gillman -94Stocksäters IF14.481.26 27.344.022307
346708 623630

Svealandsmästerskapet:

     P 14     
1Oskar Törnros -92IFK Sala5692
2Kristoffer Persson -92Tyresö FK3013

     P 13     
1Mattias Jällrud -93Hagunda IF4419
2Oskar Norström -93Stocksäters IF4244
3Axel Frisén -93Stocksäters IF3213

     F 14    
1Jenny Lindén -92Hanvikens SK3032
2Emma Andersson -92Garphyttans IF2572

     F 13
1Camilla Björkgren -93Stocksäters IF3797
2Rebecca Andersson -93IFK Nora3434

Alla grenresultat:

     P 19 100 M    Vind -1,4
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro11.79
2Viktor Ludén -87IK Westmannia12.10
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro12.32

     P 19 LÄNGD    
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro6.35+2,75,50 +0,7
2Viktor Ludén -87IK Westmannia5.72+4,25,68 +2,1
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro5.30+2,6

     P 19 KULA    
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro10.28
2Viktor Ludén -87IK Westmannia9.10
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro9.00

     P 19 HÖJD    
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro1.70
2Andreas Karlsson -88KFUM Örebro1.67
3Viktor Ludén -87IK Westmannia1.58

     P 19 400 M    
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro52.86
2Viktor Ludén -87IK Westmannia53.57
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro54.15

     P 19 110 M HÄCK    Vind -1,8
1Tomas Bjurström -87KFUM Örebro18.06
2Viktor Ludén -87IK Westmannia18.25
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro19.44

     P 19 DISKUS    
1Viktor Ludén -87IK Westmannia26.18
2Tomas Bjurström -87KFUM Örebro20.71
3Andreas Karlsson -88KFUM Örebro16.99

     P 19 STAV    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro3.10
2Viktor Ludén -87IK Westmannia2.70

     P 19 SPJUT    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro36.18
2Viktor Ludén -87IK Westmannia29.01

     P 19 1500 M    
1Andreas Karlsson -88KFUM Örebro4:32.10
2Viktor Ludén -87IK Westmannia4:50.39

     P 17 110 M HÄCK    Vind +0,5
1Joakim Andersson -90Wedevågs IF19.31
2Daniel Karlström -89Stocksäters IF20.96
3Tim Sundström -89KFUM Örebro21.15

     P 17 DISKUS    
1Daniel Karlström -89Stocksäters IF27.34
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF24.94
3Tim Sundström -89KFUM Örebro20.43

     P 17 STAV    
1Daniel Karlström -89Stocksäters IF2.60
2Tim Sundström -89KFUM Örebro2.40
3Joakim Andersson -90Wedevågs IF2.30

     P 17 SPJUT    
1Daniel Karlström -89Stocksäters IF41.50
2Tim Sundström -89KFUM Örebro36.60
3Joakim Andersson -90Wedevågs IF27.18

     P 17 300 M    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro39.09
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF43.34
3Daniel Karlström -89Stocksäters IF48.64

     P 17 100 M    Vind -0,3
1Tim Sundström -89KFUM Örebro12.48
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF13.32

     P 17 LÄNGD    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro5.25-0,9
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF4.960,0

     P 17 KULA    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro9.81
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF7.50

     P 17 HÖJD    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro1.61
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF1.46

     P 17 1000 M    
1Tim Sundström -89KFUM Örebro2:42.00
2Joakim Andersson -90Wedevågs IF3:09.01

     P 15 100 M HÄCK    Vind -1,9
1Erik Gerdin -92Valbo AIF15.29
2Erik Sundlöf -91Glanshammars IF15.50
3Joakim Nilsson -91Fjugesta IF18.50

     P 15 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind -3,3
1Oskar Törnros -92IFK Sala15.59
2Per Drageryd -91KFUM Örebro18.70
3Kristoffer Persson -92Tyresö FK19.09

     P 15 DISKUS    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF43.62
2Erik Gerdin -92Valbo AIF37.19
3Oskar Törnros -92IFK Sala36.87
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF28.94
5Kristoffer Persson -92Tyresö FK23.49
6Per Drageryd -91KFUM Örebro23.19

     P 15 STAV    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF3.40
2Per Drageryd -91KFUM Örebro3.20
3Kristoffer Persson -92Tyresö FK2.70
4Oskar Törnros -92IFK Sala2.60
5Joakim Nilsson -91Fjugesta IF2.50
6Erik Gerdin -92Valbo AIF2.40

     P 15 SPJUT    
1Oskar Törnros -92IFK Sala42.17
2Erik Sundlöf -91Glanshammars IF39.47
3Erik Gerdin -92Valbo AIF36.56
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF30.47
5Per Drageryd -91KFUM Örebro20.24
-Kristoffer Persson -92Tyresö FK0.00

     P 15 LÄNGD    
1Erik Gerdin -92Valbo AIF5.72-0,9
2Erik Sundlöf -91Glanshammars IF5.43-1,1
3Oskar Törnros -92IFK Sala5.32-1,5
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF4.490,0
5Kristoffer Persson -92Tyresö FK4.46-1,7

     P 15 KULA    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF15.11
2Oskar Törnros -92IFK Sala12.88
3Erik Gerdin -92Valbo AIF11.45
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF8.96
5Kristoffer Persson -92Tyresö FK7.11

     P 15 HÖJD    
1Erik Sundlöf -91Glanshammars IF1.85
2Oskar Törnros -92IFK Sala1.67
3Erik Gerdin -92Valbo AIF1.55
4Kristoffer Persson -92Tyresö FK1.52
5Joakim Nilsson -91Fjugesta IF1.52

     P 15 800 M    
1Erik Gerdin -92Valbo AIF2:21.97
2Oskar Törnros -92IFK Sala2:25.84
3Erik Sundlöf -91Glanshammars IF2:29.69
4Joakim Nilsson -91Fjugesta IF2:44.31
5Kristoffer Persson -92Tyresö FK2:47.86

     P 13 60 M HÄCK    Vind -0,3
1Oskar Norström -93Stocksäters IF10.15
2Mattias Jällrud -93Hagunda IF10.52
3Axel Frisén -93Stocksäters IF11.85

     P 13 LÄNGD    
1Mattias Jällrud -93Hagunda IF4.89+2,0
2Oskar Norström -93Stocksäters IF4.62+1,1
3Axel Frisén -93Stocksäters IF4.22+1,3

     P 13 BOLLKAST    
1Mattias Jällrud -93Hagunda IF43.05
2Oskar Norström -93Stocksäters IF33.64
3Axel Frisén -93Stocksäters IF32.86

     P 13 HÖJD    
1Oskar Norström -93Stocksäters IF1.55
2Mattias Jällrud -93Hagunda IF1.52
3Axel Frisén -93Stocksäters IF1.28
-Geir Thyresson -93Stocksäters IF1.58utom tävl

     P 13 600 M    
1Oskar Norström -93Stocksäters IF1:43.98
2Mattias Jällrud -93Hagunda IF1:45.03
4Axel Frisén -93Stocksäters IF1:55.69
-Geir Thyresson -93Stocksäters IF1:46.72utom tävl

     KVINNOR 100 M HÄCK    Vind -2,8
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro18.28

     KVINNOR HÖJD    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro1.36

     KVINNOR KULA    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro8.61

     KVINNOR 200 M    Vind -3,0
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro27.02

     KVINNOR LÄNGD    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro4.37-1,4

     KVINNOR SPJUT    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro25.02

     KVINNOR 800 M    
1Rebecca Högberg -84KFUM Örebro2:24.19

     F 19 100 M HÄCK    Vind -2,8
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro18.14
2Karin Johansson -88KFUM Örebro18.60
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF19.08

     F 19 HÖJD    
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro1.60
2Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF1.54
3Karin Johansson -88KFUM Örebro1.33

     F 19 KULA    
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro8.98
2Karin Johansson -88KFUM Örebro8.02
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF6.57

     F 19 200 M    Vind -3,0
1Karin Johansson -88KFUM Örebro28.58
2Katarina Stensson -88KFUM Örebro29.66
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF29.75

     F 19 LÄNGD    
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro4.75-1,0
2Karin Johansson -88KFUM Örebro4.680,0
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF4.580,0

     F 19 SPJUT    
1Katarina Stensson -88KFUM Örebro24.76
2Karin Johansson -88KFUM Örebro14.38
3Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF14.13

     F 19 800 M    
1Karin Johansson -88KFUM Örebro2:37.10
2Ellinor Segerlind -88Glanshammars IF2:38.84
3Katarina Stensson -88KFUM Örebro2:39.82

     F 17 100 M HÄCK    Vind -2,1
1Sara Cavretti -90KFUM Örebro15.18
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro17.57
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro19.75
4Johanna Kroon -90KFUM Örebro20.68
5Elin Sundlöf -89Glanshammars IF20.97

     F 17 HÖJD    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro1.51
2Sara Cavretti -90KFUM Örebro1.51
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro1.39
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF1.33

     F 17 KULA    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro11.89
2Elin Sundlöf -89Glanshammars IF10.76
3Sara Cavretti -90KFUM Örebro8.77
4Elin Kindberg -90KFUM Örebro7.97

     F 17 200 M    Vind -2,8
1Sara Cavretti -90KFUM Örebro27.93
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro28.48
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro28.78
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF32.96

     F 17 LÄNGD    
1Erika Drageryd -89KFUM Örebro4.91-2,0
2Sara Cavretti -90KFUM Örebro4.81-0,8
3Elin Kindberg -90KFUM Örebro4.53-0,1
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF4.040,0

     F 17 SPJUT    
1Elin Sundlöf -89Glanshammars IF26.15
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro24.32
3Sara Cavretti -90KFUM Örebro19.86
4Elin Kindberg -90KFUM Örebro14.01

     F 17 800 M    
1Elin Kindberg -90KFUM Örebro2:24.19
2Erika Drageryd -89KFUM Örebro2:36.35
3Sara Cavretti -90KFUM Örebro2:37.06
4Elin Sundlöf -89Glanshammars IF3:12.10

     F 15 80 M HÄCK  HEAT 1  Vind -3,4
1Joanna Wilkås -91KFUM Örebro14.65
2Emma Andersson -92Garphyttans IF14.83
3Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF15.75
4Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro17.54

     F 15 80 M HÄCK  HEAT 2  Vind -1,9
1Emma Fredriksson -91Täby IS12.04
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro12.44
3Olivia Arle -91KFUM Örebro12.91
4Johanna Andersson -91Stocksäters IF13.64
5Jenny Lindén -92Hanvikens SK14.44

     F 15 HÖJD    
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro1.48
2Johanna Andersson -91Stocksäters IF1.48
3Emma Fredriksson -91Täby IS1.42
4Olivia Arle -91KFUM Örebro1.42
5Jenny Lindén -92Hanvikens SK1.39
6Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF1.36
7Joanna Wilkås -91KFUM Örebro1.33
8Emma Andersson -92Garphyttans IF1.30
9Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro1.27

     F 15 KULA    
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro11.71
2Olivia Arle -91KFUM Örebro11.40
3Johanna Andersson -91Stocksäters IF10.48
4Emma Fredriksson -91Täby IS9.34
5Joanna Wilkås -91KFUM Örebro8.54
6Jenny Lindén -92Hanvikens SK8.35
7Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro7.24
8Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF7.11
9Emma Andersson -92Garphyttans IF6.36

     F 15 LÄNGD    
1Emma Fredriksson -91Täby IS5.29-1,5
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro4.98-0,3
3Joanna Wilkås -91KFUM Örebro4.77-0,4
4Olivia Arle -91KFUM Örebro4.710,0
5Emma Andersson -92Garphyttans IF4.590,0
6Jenny Lindén -92Hanvikens SK4.300,0
7Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF3.980,0
8Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro3.24-2,2

     F 15 SPJUT    
1Olivia Arle -91KFUM Örebro36.93
2Malin Eriksson -91KFUM Örebro31.58
3Emma Fredriksson -91Täby IS27.77
4Jenny Lindén -92Hanvikens SK25.05
5Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF21.49
6Joanna Wilkås -91KFUM Örebro15.92
7Emma Andersson -92Garphyttans IF13.89
8Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro12.73

     F 15 600 M    
1Malin Eriksson -91KFUM Örebro1:54.00
2Emma Andersson -92Garphyttans IF1:54.41
3Jessica Hjelmhagen -91KFUM Örebro1:56.39
4Emma Fredriksson -91Täby IS1:58.80
5Sofia Adolfsson -91Garphyttans IF1:59.77
6Olivia Arle -91KFUM Örebro2:01.08
7Jenny Lindén -92Hanvikens SK2:02.73

     F 13 60 M HÄCK  HEAT 1  Vind -2,5
1Johanna Pettersson -94KFUM Örebro10.79
2Julia Gustafsson -94Frövi IK12.22
3Jessica Nilsson -94Fjugesta IF12.57
4Malin Gillman -94Stocksäters IF14.48

     F 13 60 M HÄCK  HEAT 2  Vind -1,1
1Camilla Björkgren -93Stocksäters IF10.69
2Denise Sandell -94Wedevågs IF10.94
3Rebecca Andersson -93IFK Nora12.15

     F 13 HÖJD    
1Julia Gustafsson -94Frövi IK1.41
2Rebecca Andersson -93IFK Nora1.35
3Johanna Pettersson -94KFUM Örebro1.35
4Denise Sandell -94Wedevågs IF1.32
5Jessica Nilsson -94Fjugesta IF1.26
6Malin Gillman -94Stocksäters IF1.26
7Camilla Björkgren -93Stocksäters IF1.20

     F 13 BOLLKAST    
1Denise Sandell -94Wedevågs IF31.58
2Johanna Pettersson -94KFUM Örebro29.94
3Camilla Björkgren -93Stocksäters IF29.83
4Julia Gustafsson -94Frövi IK27.73
5Malin Gillman -94Stocksäters IF27.34
6Rebecca Andersson -93IFK Nora24.77
7Jessica Nilsson -94Fjugesta IF24.56

     F 13 LÄNGD    
1Denise Sandell -94Wedevågs IF4.55+2,14,53 +1,5
2Johanna Pettersson -94KFUM Örebro4.47+1,1
3Rebecca Andersson -93IFK Nora4.46+1,9
4Camilla Björkgren -93Stocksäters IF4.43+1,9
5Julia Gustafsson -94Frövi IK4.13+0,6
6Jessica Nilsson -94Fjugesta IF4.11+1,1
7Malin Gillman -94Stocksäters IF4.02+0,7

     F 13 600 M    
1Julia Gustafsson -94Frövi IK1:55.05
2Jessica Nilsson -94Fjugesta IF1:56.93
3Camilla Björkgren -93Stocksäters IF2:01.44
4Denise Sandell -94Wedevågs IF2:07.55
5Rebecca Andersson -93IFK Nora2:08.75