Resultat Närkes DM 5000 m 19 juni 2019

  Klassindelad lista
 
  Varvtider för alla löpare
 
  Stocksäters IF arrangerade på Skölvboslätt i Glanshammar
 
    MÄN/KVINNOR 5000 M A-HEAT      
1Jonas Nilsson -92Örebro AIK15:26.39
2Wilhelm Bergentz -02KFUM Örebro15:32.58
3Michael Welday -99Stocksäters IF15:49.64
4Per Arvidsson -86IF Start16:19.21
5Cimmie Wignell -87IF Start16:23.36
6Axel Sandberg -00KFUM Örebro16:37.18
7Melker Forsberg -01KFUM Örebro16:50.35
8Kevin Henriksson -97Garphyttans IF16:51.36
9Jacob Halvarsson -88Karlslunds IF16:53.99
10Oskar Hansson -97KFUM Örebro17:03.97
11Patrik Nilvér -83 M35LK Gränslöst17:07.57
12Tore Axelsson -57 M60Torsby LK17:08.46
13Villem Raudsepp -80 M35Örebro AIK17:09.33
14Fredrik Rådström -83 M35Hällefors LK17:09.92
15Gustav Grek -80 M35Örebro AIK17:14.46
16Mathias Viktorsson -82 M35LK Gränslöst17:18.34
17Fredrik Härdfeldt -80 M35Örebro AIK17:22.09
18Johan Ingjald -87IF Start17:23.32

    MÄN/KVINNOR 5000 M B-HEAT      
1Liduina van Sitteren -89Örebro AIK17:45.40
2Per-Erik Lundin -74 M45Wedevågs IF17:55.82
3Viktor Sjökvist -03Stocksäters IF18:00.44
4Hugo Öhrn -04IF Start18:01.03
5Sören Forsberg -63 M55Örebro AIK18:01.99
6Mikaela Kemppi -73 K45Örebro AIK18:06.06
7Dennis Bergström -83 M35IF Start18:08.51
8Rodney Hundermark -69 M50IFK Nora18:17.76
9Conrad Granath -78 M40IF Start18:24.30
10Håkan Andersson -82 M35Hällefors LK18:44.03
11Jesper Damström -70 M45Örebro AIK18:53.56
12Tony Ehrnström -75 M40IF Start18:54.23
13Hamid Ali -99KFUM Örebro19:00.91
14Rasmus Hagerlund-Johansson -02Zinkgruvans IF19:11.65
15Andrew Lowry -79 M40Örebro AIK19:18.77
16Dan Bäck -75 M40Kumla SF19:42.53
17Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF19:51.66
-Fredrik Hartman -68 M50Örebro AIKDNF

    MÄN/KVINNOR 5000 M C-HEAT      
1Petra Hanaeus -72 K45IF Start19:11.98
2Frida Nilsson -85IF Start19:12.33
3Lars-Erik Almberg -69 M50Glanshammars IF19:13.43
4Peter Ström -70 M45Kumla SF19:21.89
5Maria Eriksson -76 K40IF Start19:24.35
6Marie Dasler -68 K50IF Start19:28.94
7Karl Kind -90Örebro AIK20:22.28
8Antje Wiksten -75 K40IF Start20:24.66
9Mikael Hansson -63 M55IF Start20:27.47
10Axel Örneland -08IF Start20:40.86
11Roger Elimä -78 M40Örebro AIK20:41.98
12Fanny Strandin -83 K35Stocksäters IF20:46.06
13Anders Johansson -72 M45Kvismaredalens IF20:51.54
14Tomas Galmén -71 M45Örebro AIK21:14.87
15Malin Sjödin -72 K45Östansjö SK21:17.50
16Joakim Nilsson -73 M45IFK Nora21:39.76
17Lars Karlsson -64 M55Östansjö SK21:43.34
18Hans Backström -53 M65Östansjö SK21:43.65
-Tauno Mertala -53 M65IF StartDNF

    MÄN/KVINNOR 5000 M D-HEAT      
1Zsanett Kerese -95IF Start21:05.42
2Therese Persson -73 K45Örebro AIK21:38.70
3Bo Persson -48 M70Almby IK21:43.92
4Torbjörn Persson -63 M55Östansjö SK21:51.46
5Kim Semstrand -07IFK Nora21:57.52
6Tobias Forsell -83 M35Hällefors LK22:09.73
7Ulf Carlson -67 M50IFK Nora22:16.85
8Miranda Koubek -08Stocksäters IF22:24.13
9Göte Pettersson -57 M60Örebro AIK22:31.59
10Caroline Högrud -84 K35Örebro AIK22:32.73
11Tomas Söderkvist -68 M50Kumla SF22:38.82
12Måns Dahlberg -09IF Start22:50.06
13Daniel Borg -74 M45IFK Nora22:52.13
14Rose Marie Enmalm -54 K65IF Start22:55.25
15Viktor Ehrnström -09IF Start23:07.88
16Annica Sjölund -67 K50IF Start23:08.76
17Jessica Causley -76 K40Running Divas, AUS23:24.24
18Jimmy Glinnerås -71 M45Örebro AIK23:48.09
19Julius Forsell -06Hällefors LK24:06.79
20Ove Karasiak -53 M65Åsbro GoIF24:22.61

    MÄN/KVINNOR 5000 M E-HEAT      
1Sven-Olof Olofsson -46 M70Östansjö SK23:27.10
2Roger Adolfsson -47 M70Åsbro GoIF23:40.62
3Elin Pettersson -86 24:12.46
4Erik Malm -49 M70IFK Nora24:32.58
5Annika Lindblom -60 K55Glanshammars IF24:34.92
6Ljiljana Persson -53 K65Almby IK24:46.82
7Per Börjesson -54 M65Östansjö SK24:57.30
8Dag Rydén -53 M65Östansjö SK25:17.26
9Leila Toivonen -61 K55Storådalens SK25:18.05
10Bengt Nilsson -49 M70Östansjö SK25:48.88
11Ola Lindstrand -45 M70IF Start26:19.27
12Sture Bodare -44 M75Glanshammars IF27:05.64
13Anders Semstrand -71 M45IFK Nora27:37.27
14Fanny Forsell -85Hällefors LK28:09.94
15Tina Forsberg -66 K50Storådalens SK28:31.92
16Birgitta Jansson -42 K75Storådalens SK28:54.41
17Peter Comét -56 M60IFK Nora29:10.28
18Catharina Wahlstedt -44 K75IF Start29:45.82
19Pehr Emanuelzon -69 M50IFK Nora30:52.97
20Carina Wahlström -61 K55Östansjö SK32:53.08
21Sven-Olov Dahlgren -44 M75Kopparbergs IF33:33.52
22Ingegerd Eklund -41 K75Brohyttans IF39:50,0m
23Arne Evertsson -41 M75Storådalens SK40:08.0m
24Samuel Eriksson -38 M80Brohyttans IF46:51.0m

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram