Resultat Närkes DM 5000 m 20 juni 2018

  Klassindelad lista     Youtube
 
  Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen i Hallsberg
 
    MK 5000 M A-HEAT      
1William Wickholm -98KFUM Örebro15:36.84
2Heshlu Andemariam -97IF Start15:40.50
3Daniel Attås -87OK Tisaren15:56.25
4Dominic Poschenrieder -89LG Allgäu (ej DM)15:59.70
5Per Arvidsson -86IF Start16:00.36
6Melker Forsberg -01KFUM Örebro16:17.47
7Jasko Jusufbegovic -87IK NocOut.se (Ej DM)16:19.03
8Cimmie Wignell -87IF Start16:29.75
9Michael Welday -99Stocksäters IF16:36.15
10Oskar Hansson -97KFUM Örebro16:37.19
11Mattias Nätterlund -86Örebro AIK16:58.12
12Kevin Henriksson -97Garphyttans IF17:02.42
13Mathias Viktorsson -82 M35LK Gränslöst17:03.92
14Johan Ingjald -87IF Start17:04.37
15Jacob Halvarsson -88Karlslunds IF17:10.40
16Valter Pettersson -02OK Tisaren17:13.27
17David Berg -89IF Start17:16.66
18Pär Johansson -74 M40Örebro AIK17:22.09
19Håkan Andersson -82 M35Hällefors LK17:47.28
-Daniel Johansson -86Wedevågs IFbröt

    MK 5000 M B-HEAT      
1Fredrik Johnsson -77 M40Örebro AIK17:39.78
2Erik Högkvist -89Örebro AIK17:43.48
3Rodney Hundermark -69 M45IFK Nora17:47.72
4Josefin Tjernlund -92OK Tisaren17:58.68
5Dan Bäck -75 M40Kumla SF17:59.34
6Lars Lundegård -65 M50KFUM Örebro18:01.60
7Andreas Wendin -80 M35Örebro AIK18:03.20
8Liduina van Sitteren -89Örebro AIK18:07.81
9Gabriel Andersson -75 M40Östansjö SK18:24.78
10Hugo Öhrn -04IF Start18:26.21
11Filip Öhrn -99IF Start18:26.47
12Tony Ehrnström -75 M40KFUM Örebro18:33.50
13Åsa Höög -71 K45Kumla SF18:39.74
14Michael Persson -67 M50IFK Nora18:43.00
15Andrew Lowry -79 M35Örebro AIK18:45.82
16Fredrik Hartman -68 M50Örebro AIK18:49.66
17Robert Vestman -82 M35Östansjö SK18:53.27
18Peter Ström -70 M45Kumla SF19:04.84
19Johan Gunnarsson -72 M45Glanshammars IF19:17.85
20Andreas Adolfsson -77 M40Åsbro GoIF19:34.46
21Pontus Lundgren -91Åsbro GoIF19:47.83

    MK 5000 M C-HEAT      
1Tommy Theoren -72 M45IF Start18:41.55
2Mattias Gustafsson -74 M40IF Start18:42.91
3Emil Nylin -88OK Tisaren18:44.51
4Maria Eriksson -76 K40IF Start19:30.10
5Rebecka Nylin -89OK Tisaren19:31.06
6Lovisa Persson -91OK Tisaren19:33.75
7Marie Dasler -68 K50IF Start19:33.81
8Jörgen Laestadius -72 M45Örebro AIK19:34.31
9Pär Ericzzon -74 M40Örebro AIK19:51.50
10Rasmus Hagerlund-Johansson -02Zinkgruvans IF19:52.68
11Jonas Janegren -79 M35IF Start19:56.70
12Antje Torstensson -75 K40KFUM Örebro19:59.87
13Karl Kind -90Örebro AIK20:04.12
14Torbjörn Persson -63 M55Östansjö SK20:08.80
15Melvin Sjödin -05Östansjö SK20:20.47
16Ingvar Skoglund -73 M45Östansjö SK20:26.51
17Tauno Mertala -53 M65IF Start20:53.77
18Stefan Skytt -63 M55Östansjö SK21:03.55
19Hanna Henriksen -75 K40Östansjö SK22:05.73

    MK 5000 M D-HEAT      
1Robert Larsson -86Örebro AIK21:27.44
2Lars Karlsson -64 M50Östansjö SK21:29.10
3Tomas Lahall -61 M55Glanshammars IF21:30.51
4Hans Backström -53 M65Östansjö SK21:34.58
5Kent Runesson -65 M50Fjugesta IF22:01.09
6Thomas Söderkvist -68 M50Kumla SF22:04.16
7Kenneth Karlsson -66 M50Åsbro GoIF22:22.03
8Malin Sjödin -72 K45Östansjö SK22:25.51
9Lisa Hjalmarsson -79 K35Örebro AIK22:30.84
10Rose Marie Enmalm -54 K60IF Start22:40.65
11Annica Sjölund -67 K50Karlslunds IF22:56.34
12Ester Skoglund -07Östansjö SK23:07.09
13Per Börjesson -54 M60Östansjö SK23:08.40
14Kim Semstrand -07IFK Nora23:09.47
15Sven-Olof Olofsson -46 M70Östansjö SK23:42.30
16Michel Oesten -74 M40IFK Nora23:45.52
17Thomas Johansson -53 M65Örebro AIK23:51.43
-Ove Karasiak -53 M65Åsbro GoIFbröt

    MK 5000 M E-HEAT      
1Emelie Lindgren -02IFK Nora23:55.52
2Eric Malm -49 M65IFK Nora24:04.66
3Roger Adolfsson -47 M70Åsbro GoIF24:43.16
4Gunnar Johansson -43 M75Åsbro GoIF24:45.46
5K-G Agartsson -47 M70Östansjö SK24:53.0m
6Peter Comét -56 M60IFK Nora26:37.52
7Ulrika Lindgren -76 K40IFK Nora28:05.70
8Jimmy Glinerås -71 M45Örebro AIK29:00.25
9Sven-Olov Dahlgren -44 M70Kopparbergs IF29:26.53
10Carina Wahlström -61 K55Östansjö SK30:44.34
11Catharina Wahlstedt -44 K70IF Start31:18.77
12Mattias Larsson -72 M45Östansjö SK32:59.94
13Ingegerd Eklund -41 K75Brohyttans IF38:42.28
14Arne Evertsson -41 M75Storådalens SK38:59.10
15Samuel Eriksson -38 M80Brohyttans IF45:35.0m

  Resultatlistan skapad av Windathletics friidrottsprogram