Resultat Närkes DM 5000 m 18/6 2014

  Stocksäters IF arrangerade på Transtensvallen i Hallsberg
 
  Tävlingsledare: Örjan Frisén
 
  Resultatlistan är kompletterad med varvprotokoll för samtliga
  fullföljande löpare!
 
    MÄN/KVINNOR 5000 M A-HEAT      
1Mattias Nätterlund -86Örebro AIK16:15.08
2Peter Wiker -72 (M40)Hällefors LK16:25.47
3Magnus Wikeling -73 (M40)IFK Arboga (ej DM)16:31.21
4Jakob Nilsson -84Örebro AIK16:35.25
5Peter Edholm -77 (M35)Riviera FI (ej DM)16:41.97
6Patrik Johansson -65 (M45)Östansjö SK16:44.07
7Linus Ryefalk -80Örebro AIK16:46.76
8Johan Ingjald -87IF Start17:28.47
9Dan Bäck -75 (M35)Kumla SF17:36.33
10Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK17:38.57
11Sören Forsberg -63 (M50)IF Start17:57.44
12Elias Zika -81IF Start18:17.08
13Magnus Värnqvist -74 (M40)Örebro AIK18:25.54
14Jesper Damström -70 (M40)Örebro AIK18:28.34
15Johan Gunnarsson -72 (M40)Glanshammars IF18:39.31
16Karl Nilsson -79 (M35)Örebro AIK19:00.94

    MÄN/KVINNOR 5000 M B-HEAT      
1Jan Ermefjäll -57 (M55)Örebro AIK18:34.95
2Edita Martuceviciute -85IF Start18:36.01
3Gabriella Eliason -75 (K35)IF Start18:42.22
4Henrik Sjöström -72 (M40)Storådalens SK18:46.30
5Daniel Johansson -85Aspa IK18:48.04
6Antje Torstensson -75 (K35)KFUM Örebro18:48.43
7Ola Andersson -68 (M45)Örebro AIK18:54.39
8Jonas Öhrn -69 (M45)IF Start19:17.35
9Johan Lundell -75 (M35)Glanshammars IF19:18.82
10Daniel Andersson -77 (M35)IF Start19:23.15
11Kenneth Karlsson -66 (M45)Åsbro GoIF19:34.77
12Roger Bäckbring -65 (M45)Östansjö SK19:35.38
13Stefan Sager -77 (M35)Örebro AIK19:38.89
14Fredrik Karlsson -92Aspa IK19:41.27
15Kenth Pettersson -70 (M40)Örebro AIK19:41.55
16Johan Östman -76 (M35)IF Start19:56.57
17Anders Malmstigen -62 (M50)Glanshammars IF19:58.96
18Maria Eriksson -76 (K35)IF Start20:01.15
19Joakim Oskarsson -61 (M50)IFK Nora20:06.62
20Marie Dasler -68 (K45)IF Start20:15.50
21Stefan Skytt -63 (M50)Östansjö SK20:18.02
22Krister Romedahl -50 (M60)IF Spartacus20:33.33
23Charlotte Nilsson -66 (K45)IF Start20:36.67
24Rickard Ahlberg -70 (M40)Örebro AIK20:50.41
25Mats Rydberg -61 (M50)Östansjö SK21:02.46
-Emil Franzén -95Östansjö SKbröt

    MÄN/KVINNOR 5000 M C-HEAT      
1Jan Buske -72 (M40)Kumla SF20:26.19
2Klas Flygare -65 (M45)Glanshammars IF20:35.72
3Fredrik Hartman -68 (M45)Örebro AIK21:07.30
4Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF21:07.75
5Sven Nilsson -58 (M55)IF Start21:25.51
6Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK21:35.0m
7Rose-Marie Enmalm -54 (K60)IF Start21:37.82
8Anna Pettersson -70 (K40)IF Start21:42.14
9Anette Blückert -72 (K40)Östansjö SK21:43.35
10Jimmy Holm -68 (M45)Laxå OK21:46.64
11Anders Edlund -64 (M50)Östansjö SK21:55.10
12Thomas Lindström -55 (M55)Åsbro GoIF21:55.34
13Thomas Johansson -53 (M60)Almby IK21:59.00
14Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK22:19.28
15Per Kungsberger -65 (M45)Östansjö SK22:29.61
-Kent Ekblad -57 (M55)Glanshammars IFbröt

    MÄN/KVINNOR 5000 M D-HEAT      
1Anders Malmskär -67 (M45)Aspa IK21:22.57
2Filip Öhrn -99IF Start22:05.30
3Elin Pettersson -86Örebro AIK22:16.73
4Pansy Ståhl -72 (K40)IF Start22:34.30
5Robert Larsson -86Örebro AIK22:39.39
6Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK22:51.95
7Susanne Malmqvist -52 (K60)IF Start22:56.55
8Anders Arnelind -62 (M50)IF Start23:11.32
9Daniel Borg -74 (M40)IFK Nora23:13.35
10Mats Franzén -65 (M45)Östansjö SK23:19.15
11Karin Karlsson -76 (K35)Örebro AIK23:19.85
12Sören Spjuth -61 (M50)Aspa IK23:50.60
13Annelie Pettersson -68 (K45)Örebro AIK24:07.90
14Minna-Linn Olofsson Halme -89Östansjö SK24:08.67
15Peter Comét -56 (M55)IFK Nora24:30.30

    MÄN/KVINNOR 5000 M E-HEAT      
1Gunnar Johansson -43 (M70)Åsbro GoIF22:38.83
2Amanjeet Sandhu -63 (M50)Åsbro GoIF23:25.37
3Sture Bodare -44 (M70)Glanshammars IF23:35.65
4Jan Myrtorp -41 (M70)Brohyttans IF23:35.68
5Leila Toivonen -61 (K50)Storådalens SK24:19.40
6Jenny Malmcrona -74 (K40)Östansjö SK24:24.92
7Kent Johansson -68 (M45)Östansjö SK24:46.39
8Mattias Nilsson -71 (M40)IF Start24:48.83
9Tanja Halme -62 (K50)Östansjö SK25:05.88
10Bo Wilhelmsson -60 (M50)Åsbro GoIF25:25.56
11Birgitta Jansson -42 (K70)Storådalens SK25:27.35
12Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF26:43.33
13Anna Miliander -71 (K40)Östansjö SK26:58.24
14Catharina Wahlstedt -44 (K70)IF Start27:41.89
15Breenata James -96Östansjö SK29:07.71
16Arne Evertsson -41 (M70)Storådalens SK30:25.19
17Carina Wahlström -61 (K50)Aspa IK31:10.92
18Angela Börjesson -59 (K55)Östansjö SK34:23.44
19Ingegerd Eklund -41 (K70)Brohyttans IF35:04.76
20Sven Andersson -34 (M80)Östansjö SK40:05.3m
21Samuel Eriksson -38 (M75)Brohyttans IF41:10.7m
22Anna-Lena Bergström -57 (K55)Nature Running43:14.3m

    TOTALLISTA MÄN 5000 M      
1Mattias Nätterlund -86Örebro AIK16:15.08
2Peter Wiker -72 (M40)Hällefors LK16:25.47
3Magnus Wikeling -73 (M40)IFK Arboga (ej DM)16:31.21
4Jakob Nilsson -84Örebro AIK16:35.25
5Peter Edholm -77 (M35)Riviera FI (ej DM)16:41.97
6Patrik Johansson -65 (M45)Östansjö SK16:44.07
7Linus Ryefalk -80Örebro AIK16:46.76
8Johan Ingjald -87IF Start17:28.47
9Dan Bäck -75 (M35)Kumla SF17:36.33
10Sören Forsberg -63 (M50)IF Start17:57.44
11Elias Zika -81IF Start18:17.08
12Magnus Värnqvist -74 (M40)Örebro AIK18:25.54
13Jesper Damström -70 (M40)Örebro AIK18:28.34
14Jan Ermefjäll -57 (M55)Örebro AIK18:34.95
15Johan Gunnarsson -72 (M40)Glanshammars IF18:39.31
16Henrik Sjöström -72 (M40)Storådalens SK18:46.30
17Daniel Johansson -85Aspa IK18:48.04
18Ola Andersson -68 (M45)Örebro AIK18:54.39
19Karl Nilsson -79 (M35)Örebro AIK19:00.94
20Jonas Öhrn -69 (M45)IF Start19:17.35
21Johan Lundell -75 (M35)Glanshammars IF19:18.82
22Daniel Andersson -77 (M35)IF Start19:23.15
23Kenneth Karlsson -66 (M45)Åsbro GoIF19:34.77
24Roger Bäckbring -65 (M45)Östansjö SK19:35.38
25Stefan Sager -77 (M35)Örebro AIK19:38.89
26Fredrik Karlsson -92Aspa IK19:41.27
27Kenth Pettersson -70 (M40)Örebro AIK19:41.55
28Johan Östman -76 (M35)IF Start19:56.57
29Anders Malmstigen -62 (M50)Glanshammars IF19:58.96
30Joakim Oskarsson -61 (M50)IFK Nora20:06.62
31Stefan Skytt -63 (M50)Östansjö SK20:18.02
32Jan Buske -72 (M40)Kumla SF20:26.19
33Krister Romedahl -50 (M60)IF Spartacus20:33.33
34Klas Flygare -65 (M45)Glanshammars IF20:35.72
35Rickard Ahlberg -70 (M40)Örebro AIK20:50.41
36Mats Rydberg -61 (M50)Östansjö SK21:02.46
37Fredrik Hartman -68 (M45)Örebro AIK21:07.30
38Ove Karasiak -53 (M60)Åsbro GoIF21:07.75
39Anders Malmskär -67 (M45)Aspa IK21:22.57
40Sven Nilsson -58 (M55)IF Start21:25.51
41Lars Karlsson -64 (M50)Östansjö SK21:35.0m
42Jimmy Holm -68 (M45)Laxå OK21:46.64
43Anders Edlund -64 (M50)Östansjö SK21:55.10
44Thomas Lindström -55 (M55)Åsbro GoIF21:55.34
45Thomas Johansson -53 (M60)Almby IK21:59.00
46Filip Öhrn -99IF Start22:05.30
47Per Börjesson -54 (M60)Östansjö SK22:19.28
48Per Kungsberger -65 (M45)Östansjö SK22:29.61
49Gunnar Johansson -43 (M70)Åsbro GoIF22:38.83
50Robert Larsson -86Örebro AIK22:39.39
51Bengt Nilsson -49 (M65)Östansjö SK22:51.95
52Anders Arnelind -62 (M50)IF Start23:11.32
53Daniel Borg -74 (M40)IFK Nora23:13.35
54Mats Franzén -65 (M45)Östansjö SK23:19.15
55Amanjeet Sandhu -63 (M50)Åsbro GoIF23:25.37
56Sture Bodare -44 (M70)Glanshammars IF23:35.65
57Jan Myrtorp -41 (M70)Brohyttans IF23:35.68
58Sören Spjuth -61 (M50)Aspa IK23:50.60
59Peter Comét -56 (M55)IFK Nora24:30.30
60Kent Johansson -68 (M45)Östansjö SK24:46.39
61Mattias Nilsson -71 (M40)IF Start24:48.83
62Bo Wilhelmsson -60 (M50)Åsbro GoIF25:25.56
63Sven-Olof Dahlgren -44 (M70)Kopparbergs IF26:43.33
64Arne Evertsson -41 (M70)Storådalens SK30:25.19
65Sven Andersson -34 (M80)Östansjö SK40:05.3m
66Samuel Eriksson -38 (M75)Brohyttans IF41:10.7m

    TOTALLISTA KVINNOR 5000 M      
1Mikaela Kemppi -73 (K40)Örebro AIK17:38.57
2Edita Martuceviciute -85IF Start18:36.01
3Gabriella Eliason -75 (K35)IF Start18:42.22
4Antje Torstensson -75 (K35)KFUM Örebro18:48.43
5Maria Eriksson -76 (K35)IF Start20:01.15
6Marie Dasler -68 (K45)IF Start20:15.50
7Charlotte Nilsson -66 (K45)IF Start20:36.67
8Rose-Marie Enmalm -54 (K60)IF Start21:37.82
9Anna Pettersson -70 (K40)IF Start21:42.14
10Anette Blückert -72 (K40)Östansjö SK21:43.35
11Elin Pettersson -86Örebro AIK22:16.73
12Pansy Ståhl -72 (K40)IF Start22:34.30
13Susanne Malmqvist -52 (K60)IF Start22:56.55
14Karin Karlsson -76 (K35)Örebro AIK23:19.85
15Annelie Pettersson -68 (K45)Örebro AIK24:07.90
16Minna-Linn Olofsson Halme -89Östansjö SK24:08.67
17Leila Toivonen -61 (K50)Storådalens SK24:19.40
18Jenny Malmcrona -74 (K40)Östansjö SK24:24.92
19Tanja Halme -62 (K50)Östansjö SK25:05.88
20Birgitta Jansson -42 (K70)Storådalens SK25:27.35
21Anna Miliander -71 (K40)Östansjö SK26:58.24
22Catharina Wahlstedt -44 (K70)IF Start27:41.89
23Breenata James -96Östansjö SK29:07.71
24Carina Wahlström -61 (K50)Aspa IK31:10.92
25Angela Börjesson -59 (K55)Östansjö SK34:23.44
26Ingegerd Eklund -41 (K70)Brohyttans IF35:04.76
27Anna-Lena Bergström -57 (K55)Nature Running43:14.3m

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram